Elispot borelioza – najnowszy test o boreliozie

Test LTT borelioza i Elispot borelioza

(poszukuje pobudzonych limfocytów )

Test ten, opracowany w Niemczech, zdaniem niemieckich naukowców jest bardzo czuły i przydatny zwłaszcza w rozpoznawaniu późnej czy wczesnej rozsianej, ale trwającej kilka tygodni czy miesięcy boreliozy. Warto go na pewno zrobić, kiedyWestern-blotwychodzi ujemnie. Zdaniem niemieckich naukowców może być on bardzo pomocny także w monitorowaniu skuteczności leczenia boreliozy. Test ten wykonuje jedynie Synevo (www.synevo.pl) – krew tego samego dnia, co pobranie, jest wysyłana do laboratorium w Berlinie samolotem. Test ten wykrywa seronegatywną czyli bez przeciwciał boreliozę. Wadą jego jest niestety cena ok. 550 zł dla samej boreliozy. Uwaga – jeśli ktoś przyjmuje sterydy doustnie domięśniowo lub dożylnie, one również powodują zablokowanie powstawania pobudzonych limfocytów T! /sterydy podawane miejscowo np wziewne w astmie, w maści lub kroplach nie są przeciwwskazaniem do wykonania tego testu/.

Przed tym testem nie wolno też brać leków p/zapalnych i p/bólowych, w tym sulfosalazyny (można tylko Paracetamol lub Tramal) oraz antybiotyków przez 1.5-2 miesiące!

Badanie LTT można zrobić podczas brania interferonu (np. przy różnicowaniu sm lub neuroborelioza), ale leki immodulujace typu np. Rulitek trzeba na 1.5-2 mies odstawić przed jego wykonaniem. LTT można robić i po posiłku – nie trzeba być na czczo.

UWAGI

LTT i testy Western-Blot czy KKI to różne badania. Zdarza się że Western-Blot czy KKI sa dodatnie, a LTT wychodzi ujemnie! Moze byc LTTdodatnie, a KKI ujemne!

Dokładniejszym testem podobnym do LTT jest test o nazwie ELISPOTborelioza-Elispot borelioza w Polsce wykonuje prof Wielkoszyński www.wielkoszynski.pl. Elispot borelioza wykonuje Praskie Centrum Medyczne w Warszawie ul Brzeska 12 www.praskiecentrummedyczne.pl oraz sieć laboratoriów ALAB www.alablaboratoria.pl/Praskie Centrum Medyczne i ALAB laboratoria współpracuja z prof Wielkoszyńskim/