Borelioza leczenie

Od wielu lat leczę boreliozę metodą Ilads. Współpracuję z ILADS, organizacją od wielu lat zajmującą się leczeniem boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych. Udzielam się na różnych forach specjalistycznych. Chorych przyjmuję w swoim gabinecie w Warszawie. Sam od wielu lat sam niestety choruję na boreliozę. Zawsze podkreślam że jeżeli zobaczą Państwo u siebie na skórze kleszcza najważniejsza jest szybka interwencja – pierwsze 10 godzin.

Czy robić badanie PCR samego kleszcza i co robić jak PCR wyjdzie dodatnio: brać czy nie brać profilkaktycznie antybiotyk?
Bezspornie należy leczyć, kiedy pojawi się typowy rumień wędrujący. Wiadomo, że tylko 30% kleszczy w Polsce jest zarażonych boreliozą. Krętki Borrelia, tak jak i inne drobnoustroje przenoszone przez kleszcze z zarażonych zwierząt na ludzi, znajdują się owe drobnoustroje w przewodzie pokarmowym kleszcza. Po to by doszło do zakażenia człowieka, kleszcz musi:

– być sam zarażony (czyli nie każde ukłucie kleszcza jest groźne!)

– być długo w skórze człowieka.

Kleszcz wkuwa się w skórę człowieka i wytwarza w niej „rynienkę” tzw. hypostom, rodzaj „hydrantu” za pomocą którego opija się krwią człowieka. Opijając się naszą krwią często wymiotuje i może „wstrzyknąć drobnoustroje będące w jego przewodzie pokarmowym. Wytworzenie takiego „hydrantu” zajmuje kleszczowi jakiś czas – co najmniej naście godzin, niektórzy podają że nawet co najmniej 24 godz. Być może że też zależy to od grubości skóry, być może kleszcz jak szybko dostanie się np do pachwin, to taki „hydrant” wytwarza i w kilka godzin. Jeśli szybko zauważymy kleszcza i go usuniemy ze skory, to PCR z kleszcza może być dodatnie  – ale kleszcz nas nie zdążył zarazić!!! NIE MA POWODU DO OBAW. Jeśli PCR z kleszcza dodatnie i mamy świadomość ze kleszcz długo był na naszej skórze, wtedy trzeba wziąć antybiotyki. Jeśli kleszcz siedział długo na naszej skórze, a nie mamy możliwości zrobienia PCR, to ryzyko zarażenia się boreliozą wynosi ok. 30%. ILADS dopuszcza wtedy profilaktyczną antybiotykoterapię. Ważne jest – w przypadku wątpliwości – zrobienie odpowiednich testów na wykrycie chorób odkleszczowych a następnie dobór odpowiednich leków i diety.

Leczę boreliozę antybiotykami i ziołami.